Hajdúszoboszló, 1878 - Hajdúszoboszló, 1919. 04. 24. (41 év)
Fekete László 1878-ban született Hajdúszoboszlón. Először államtudományi doktori majd ügyvédi diplomát szerzett. Hajdúszoboszlón nyitott ügyvédi irodát a századforduló után. Irodalmi érdeklődése köztudott volt a városban, egyetemi éveit a fővárosban töltötte, megmaradt benne a kultúra iránti igényesség. Figyelemmel kísérte a főváros irodalmi-művészeti életét. Barátai között volt Zsoldos Dezső újságíró, író, Schtaller Dániel szoboszlói terménykereskedő unokaöccse. Fekete László üdvözölte Szoboszlóról először Szép Ernőt, néhány nappal első jelentős verseskötete megjelenése után 1912 februárjában. Levelezőlapja ma is megtalálható az Országos Széchényi Könyvtárban, Szép Ernő hagyatékában, más ismert személyek, írók, tudósok, színészek, újságírók levelei, levelezőlapjai között.
Apai ágon őseit Szoboszlón Bocskai hajdúitól tartották számon, míg nagyanyja, Fejér Rebeka, a régi Szoboszló jobbágyfalu valamelyik Fejér nevű családjából származott. Szülei, nagyszülei többnyire a köz szolgálatában álló politikusok voltak. Anyja a nagytekintélyű Teleki Lászlónak, Szoboszló hadnagyának, majd országgyűlési képviselőjének a leánya. Déd- és ükapját egyaránt Fekete Jánosnak hívták és Szoboszló módosabb gazdálkodói közé tartoztak. Apja dr. Fekete Sándor vármegyei főjegyző, azt követően Hajdúszoboszló polgármestere volt.
Gáti Tóth János hirtelen halála után 1911. szeptember 27-én választotta polgármesterré Hajdúszoboszló közgyűlése, melyet október 2-án hivatalosan is elfoglalt. Ellenfele a választáson Fehér Gábor tanácsnok, az éppen 1911-ben megszűnő hetilap, a Szoboszló és Vidéke főszerkesztője volt.
Maga is írt verseket, melyek a Független Hajdúságban jelentek meg. 1916 júniusában verseskötete jelent meg. Ezeket a verseket már nem annyira az ifjúság tüze hatja át, sokkal inkább az emlékezés az ifjúságra. A kötetről elismeréssel nyilatkozott Szabolcsa Mihály papköltő, a Budapesti Hírlap és a Debreceni Független Újság.
(Dr. Fekete László előtt szoboszlói költőtől először 1881-ben jelent meg verseskönyv, Thót Dániel szoboszlói református lelkésztől I-ső füzet címen Debrecenben a Csáthy Nyomdában, 172 oldalon, majd ugyancsak 1916 nyarán Dömötör György római katolikus plébános Hódoló költeményei IV. Károly király és felesége Zita királynőnek, Hajdúszoboszlón, 13 oldalon.)
A versíró polgármester rossz időszakban került a város élére. Megválasztása után néhány évig még a világháború előtti béke aranykora segítette a város fejlődését. Erős lábakon álltak a takarékpénztárak, a magánbankok, módos földtulajdonosok, jómódú iparosok, kereskedők gazdagították, gyarapították munkájukkal a várost. Az értelmiség működtette a város kulturális életét, kaszinó, olvasókörök, dalárdák, műkedvelő csoportok előadásai, felolvasóestek, világi és egyházi egyesületek rendezvényei folytán pezsgő szellemi élet volt a városban.
Mindemelett azonban növekedett a nehezen és rossz körülmények között élők száma, a könyörtelen gazdasági verseny gyarapította a földnélküli cselédek, zsellérek és napszámosok táborát. Így érte el a várost az I. világháború.
Ettől kezdve dr. Fekete Lászlónak nem adatott meg az, ami polgármester elődeinek, békeidőben, gyarapodás közben vezetni a várost. Elődei utakat, gyalogjárdákat, iskolákat építettek, szervezeteket támogattak, ő elesetteket, szegényeket, hadiárvákat gyámolított.
1914. július 5-én adott hírt a Független Hajdúság a szarajevói halálos merényletről Ferenc Ferdinánd trónörökös és felesége ellen, 1914. augusztus 2-án ismertette Ferenc József osztrák császár és magyar király július 28-án kelt kiáltványát az Osztrák-Magyar Monarchia hadba lépéséről. Ősztől kezdve folyamatosan közli a hetilap a hősi halottak és a fronton elveszett szoboszlói sorkatonák és népfelkelők neveit. Először az 1914. október 11-i szám közli Pintér Imre huszonhét éves sorkatona, Balla Lajos harmincnégy éves és Szilágyi János harminckilenc éves népfelkelők eltűnését. Egy ilyen hír jelent meg 1915. augusztus 15-én Kovács Máté szoboszlói könyvtártudós édesapjának és Baranyai Sámuelnek az eltűnéséről, Lénárt Jakab hősi haláláról, mindhárman a 39. gyalogezredben szolgáltak. Ezt követően már hosszabbak a névsorok a sebesültekről, elvesztettekről és halottakról. Az 1917. június 10-i szám már tizenkilenc szoboszlói katona, népfelkelő nevét sorolja fel. A hősi halottak nevének közlése bizony meg sem állt 1051-ig. A polgármesternek viszont abban szerencséje volt, hogy mint a 3. gyalogezred tartalékos hadnagya, nem kapott katonai behívót.
Egyre nehezebb helyzetbe került a város a hadikölcsönök jegyzése, az élelmezési, a téli tüzelési gondok miatt. A gabona, a ló, a legfőbb közlekedési eszköz kellett a hadseregnek, 1917-ben a kormány rendeletben zárolta az új takarmánytermést. A tulajdonosnak a saját szükségletét meghaladó részt fel kellett ajánlani a Haditermény Részvénytársaságnak megvételre. Egyre gyakrabban rendeznek Hajdúszoboszlón is jótékonysági esteket - iparosok, műkedvelő csoportok - a hadiárvák és családjaik támogatására.
(Ekkor játszották először Hajdúszoboszlón Bérezik Árpád Az igmádi kispap című népszínművét, melyet ekkor Závory Béla főmérnök, Závory Sándor - Mikszáth Kálmán és gróf Zichy Géza zeneszerző háziorvosának - fia rendezett. A népszínmüvet később 1930. április 20-án és 21-én mutatta be az iparos ifjúság műkedvelő csoportja, rendezője Kovács Kálmán, az előadások fővédnöke dr. Márton Gábor polgármester volt.)
A Független Hajdúság adott hírt arról is, „A ref. presbitérium jul. 29-én Demjén Ferenc lelkész és K. Kovács József főgondnok elnöklete alatt ülést tartott. Tudomásul vette a presbitérium, hogy a két nagyobbik harangot a katonai parancsnokság hadi célokra jul. 27-én átvette és elvitte. A harangok átvételi dija 8428 Koronában állapíttatott meg."
A háborús front összeomlása miatt 1918 végére és 1919-re megszaporodtak a szociális gondok a városban. A frontról hazatérő katonák között sokan akadtak olyanok, akik a vesztes háború és az itthon talált állapotok, társadalmi gondok és feszültségek láttán lázították a város szegényebb lakosságát. Bár a polgármester minden tőle telhetőt megtett, a köznyugalom 1919 elején megbomlott. A Károlyi-kormány lemondása után a hatalom a kommunisták kezébe került, akik féktelen gyűlölettől vezetve igyekeztek leszámolni a polgári hatalom képviselőivel. Különösen akkor, amikor kiderült, hogy sem a belpolitikában, sem a kommunista diktatúra nemzetközi elismertetésében nem járnak sikerrel.
Hajdúszoboszlón a diktatúra utolsó tette dr. Fekete László polgármester, Körner Béla banktulajdonos és Tokay József rendőrségi fogalmazó kivégzése volt a városháza előtti téren 1919. április 24-én.
A tér 1945-ig a Vértanúk tere nevet viselte, emlékeztetve az ártatlanul kivégzettekre.
Forrás: Szókimondó, Vida Lajos (2011) / Fotón a hajdúszoboszlói ref. egyházközség hadicélra igénybe vett harangjai 1917. július 26.
0 Megjegyzések