A BIVAK tervében egy horizontálisan elnyúló, föld felett lebegő kompozíciót fogalmazott meg a regionális léptékű magatartásból kiindulva, de a 21. század eszközeit használva, kortárs szellemiségben. A Hajdúszoboszló Multifunkciós Rendezvénycsarnok tervezésére kiírt ötletpályázaton Máté Tamás és Vass-Eysen Áron munkája díjazásban részesült.
Horizont
A horizont egy olyan vonal, melyen a föld és az ég összeérni látszik.
Délibáb
A délibáb leggyakrabban a horizont közelében megfigyelhető légköroptikai jelenség, amelynek során gyakran a tárgyak lebegni látszanak.
Puszta-architektura
A kilenclyukú hidat Povolny Ferenc tervezte a 19. század első felében. 167 méter hosszú, alaprajzilag a feljárók szélesednek, megkönnyítve ezzel a pusztai állathajtást. Az infrastrukturális műtárgy szerkezetét és működését tekintve racionális, egyszerű célt szolgál, mégis egy olyan többletjelentést hordoz, mely a Hortobágy emblematikus építészeti örökségévé tette. Arányrendszere, homogenitása és monolitikus „tárgyszerű" jellege, a helyszínnel való szoros szellemi kapcsolata megfogalmaz egy regionális léptékű magatartást. Feladatunk ennek a magatartásnak a megfigyelése, megőrzése és gyakorlása a rendelkezésre álló 21. századi eszközökkel, kortárs szellemiségben.
Csarnok - arculat
A felsorolt inspirációs forrásokra alapozva és a projekt léptékét figyelembe véve úgy döntöttünk, hogy az épületnek egy horizontális kompozíciónak, egy lebegő jelenségnek kell lennie, szakítva a dobozszerű standard csarnok-architektúrával. A helyszíni adottságokra építve az épületnek arculatilag inkább egy erdei pavilont/lampiont kell kommunikálnia, mintsem egy harsány, magas tömeget.
Tömegképzés
A tervezési programot és a helyszínt elemezve megállapítható, hogy az épület 12-15 méter magas tömegben helyezhető el. A küzdőtér szintjének 3,9 méteres süllyesztésével (a szükséges 9 méteres belmagasság biztosítható mindössze 5,1 méter magasságban). A süllyesztés által kitermelt föld feltöltésével a közönségforgalmi bejárat 2,1 méteren alakul, a park ezáltal „befolyik" az épületbe funkcionális és vizuális értelemben egyaránt.
A térlefedésre térrácsot alkalmaztunk, ami egy olyan rendszer, mely alacsony szerkezeti magasságban képes kezelni a térlefedést. A térrács a tervezett magasságban már alkalmas több mint 10 méteres konzol létrehozására. A termikus hőburok körül különböző hosszúságban, de mindenhol a tető konzolként túllóg, ezzel funkcionálisan biztosítja a nagyon hasznos és kellemes nyitott-fedett tereket (bejáratok, kávézók, stb.). Arculatilag fokozza a „horizontális lebegést" a fák által vertikálisan tagolt parkos-erdős környezet, valamint árnyékolást biztosít a nagy üvegfelületeknek.
Funkcionalitás
A nagy tömegeket megmozgató és befogadó középületeknél elsődleges szempont a tömegszervezés és kiszolgálás. Sportlétesítményeknél hatékonyan és tisztán működő a használók beléptetésének szintenkénti elkülönítése látogatói „státusz" szerint. A 9,5 méter hasznos belmagasságú sportcsarnok köré a funkciókat 3 szintben rendeztük el és a süllyesztés hozadékaként a különböző típusú bejáratokat is három szintre osztottuk el. A közönségforgalom a legfelső (+2,10m) szinten, közvetlen kapcsolatban a parkkal, középső szinten (-0,90m) a VIP és média közvetlen kapcsolattal a parkolókkal, az alsó szinten (-3,90m) a sportolói és üzemeltetői bejáratok kaptak helyet a küzdőtérrel és öltözőblokkal közvetlen kapcsolatban. A bejáratok térbeli elkülönítése lehetővé teszi az általános üzemmód mellett a nagy létszámú tömeget vonzó rendezvények könnyed és átlátható lebonyolítását.
Szerkezet
A tervezett sportcsarnok hangsúlyos építészeti eleme a homlokzati síkon jelentősen túlnyúló acél tetőszerkezet, mely az alatta elhelyezkedő szellős szerkezeti kialakításnak köszönhetően szinte ellebeg a csarnok felett. Az épület 2 szint mélyen terepszint alá süllyesztett, a főbejárati szint (közönségforgalmi tér) található a terepszinten. A sportcsarnok központi részén kap helyet a 9,5 méter belmagasságú játéktér, valamint a kétoldali lelátó. Ennek a közbenső magnak az alaprajzi méretei 44,0 x 52,0 m. Ezt a magot körbevevő külső traktus háromszintes, ide kerülnek a létesítmény további funkciói (konferencia terem, edzőterem, kiszolgáló terek, irodák). Az épület alapozása, valamint a felszerkezet teherhordó elemei (pillérek, falak, közbenső födémek) vasbeton szerkezetek. A központi rész négy sarkában található közlekedő magoknál elhelyezett vasbeton falak biztosítják a teljes szerkezet térbeli merevítését is.
A teljes épületet lefedő, és annak homlokzati síkján túlnyúló lefedést acélszerkezetű térráccsal (térbeli rácsos tartóval) alakítottuk ki. Ezen szerkezet alkalmas a játéktér feletti nagy fesztávok áthidalására, valamint a nagyméretű, 8-10 méteres homlokzati konzolos túlnyúlások kezelésére is. A rácsos tartó alaprasztere 2,0 x 2,0 m, szerkezeti magassága szintén 2,0 m. Az alsó és a felső övben D133 csőszelvények találhatók, míg közöttük a térrács átlóiban D106 csőszelvények futnak. A tetőszerkezet kontúrján alaprajzilag íves peremtartó fut körbe, szintén csőszelvényekből kialakítva.
Városszerkezeti koncepció
Az 1925-ben felfedezett termál- és gyógyvíz, valamint az erre épülő turizmus közel egy évszázados tradícióval rendelkező gyógyvízkincsre épülő idegenforgalomi múltat és kultúrát jelent Hajdúszoboszlónak. A város jelenleg is változatos kulturális és szabadidős programkínálattal rendelkezik, ennek megtartása és fejlesztése társadalmi igény. Mivel a 21. század gazdaságának, társadalmának egyik legdinamikusabban fejlődő területe és stratégiai ágazata lett a szabadidősport, a multifunkcionális csarnok megvalósulása szükséges és fontos igényt elégítene ki, további lehetőségeket teremtve ezzel. A multifunkcionális csarnok sport- és kulturális rendezvényeivel erősítheti Hajdúszoboszló régióban betöltött turisztikai és gazdasági szerepét.
A tervezési helyszín jelenleg tagolt, több részből tevődik össze. A terület egyetlen utcáról (Szép Ernő utca) közelíthető meg, mely zsákutca. A futball pályák szintén zsákutcáról (Sport utca) közelíthetőek meg. Ezek az utak nagyobb terhelést nem bírnak el, a kertvárosi részek szintén nem terhelhetőek. Tervünk szerint a Sport utca bekötésre kerül a Szép Ernő utcába, a Szép Ernő utca pedig a Debreceni útba. Ez az új csomópont lenne a terület elsőszámú gépjárművel történő feltárási pontja. A kertvárosi övezethez tartozó Szabó Lőrinc és Szép Ernő utca ezen (keskeny) része egyirányúvá válik, ezáltal biztosítva a lakóövezet intimitását.
Tervünk integrálja a parkerdőt is a programba, előrevetítve egy hosszú távú városszerkezeti rekreációs stratégiát. A városban létrejön egy 17 hektáros „rekreációs-mező", mely jól megközelíthető, kellő infrastruktúrával és változatos funkciókkal rendelkezik. Ez az egybefüggő mező nagyban hozzájárulhat a város identitásához, megtestesítheti a 21. századi „zöld" társadalmi igényeket. A terület 4 fő részre tagolódik: szabadidőpark, sporttelep, -liget és -erdő.
BIVAK
0 Megjegyzések